كتابخانه‌ي عمومي روستاي گوكتپه افتتاح شد       

كتيبخانه‌ي گشتي رووناكي موكريان كرايه‌وه  

  رووناكي موكريان

گزارشي از گشايش كتابخانه‌ي «رووناكي موكريان»:

بعد از ظهر روز 23/2/88 با شركت تعداد زيادي از دوستداران كتاب و كتابخواني،  اهالي قلم، انجمن‌هاي فرهنگي، گردانندگان كتابخانه‌هاي روستايي شهرهاي ديگر  و مردم روستاي گوكتپه كتابخانه‌ي «رووناكي موكريان» افتتاح گرديد. در مراسم افتتاحيه مهماناني از تهران، اروميه، مهاباد، بوكان، سردشت، كرمانشاه و ساير شهرستانها حضور داشتند.  مراسم راس ساعت 16 با تلاوت قرآن مجيد توسط آقاي شيرزاد آينه بوكاني آغاز شد. سپس سيد رشيد شكري از اعضاي فعال شوراي روستا حضور حضار را خيرمقدم گفت. بعد از ايشان امام جماعت روستا، حاج ماموستا علي رباني بيانات خود را با مركزيت بر نقش كتاب و ارزش آن در زندگي انسان بيان كردند. آقاي انور اسمعيل‌پوري از اساتيد محترم دانشگاه و از فعالين خوشنام روستاي گوكتپه ضمن ارائه‌ي گزارشي از چگونگي اقدام به بنياد نهادن كتابخانه،‌ بيانيه‌ي هيا‌ت امناي كتابخانه‌ي رووناكي موكريان را قرائت نمودند. آقاي اسمعيل‌پوري در بيانات خود به تاريخچه‌ي كتابخانه‌سازي و تقدس كتاب در روند تاريخ پرداخت و اين اقدام مبارك را در روستاي گوكتپه در توالي كتابخانه‌ي هانيبال ذكر كرد.. سپس عبدالعزيز مولودي از چهره‌هاي فعال فرهنگي ضمن يادآوري و ارج نهادن به اقدامات قبلي در روستاهاي ديگر، خصوصا روستاي قلارش شهرستان سردشت، به نقش و جايگاه اين اماكن مقدس پرداخت.  مهندس بابكي و خانم قرباني از اعضاي محترم انجمن حامي ضمن قرائت بيانيه‌ي اين انجمن و ابراز خوشحالي و خرسندي از اين اقدامات فرهنگي، گشايش كتابخانه‌ را تبريك گفتند.  لازم بذكر است كه انجمن حامي هميشه يار و ياور انجمن ايزرتو در بنيادنهادن كتابخانه‌هاي روستايي بوده است. پايان بخش اول برنامه‌ها اجراي موسيقي و پذيرايي از مدعيون بود.

در ابتداي بخش دوم برنامه‌ها علي اسمعيل‌نژاد، دبير محترم انجمن ايزيرتو ضمن ارائه‌ي گزارشي از عملكردها و شناساندن فعاليت‌هاي گذشته‌ و برنامه‌هاي آينده‌ي اين انجمن، به بازخواني نقش مسجد در جامعه‌ي كردستان پرداخت و تصوير روشنفكري را در آينه‌ي كتاب و مطبوعات نمايان ساخت. دكتر صلاح‌الدين خديو از فعالان فرهنگي ـ اجتماعي به بازشكافي تاثير كتاب و خواندن در دموكراسي ملت‌ها پرداخت و در گفته‌ها خود تجربه‌ي كشور سوئد را نمونه‌وار ذكر كرد. بيانيه‌ي كودكان گوكتپه توسط روژان مصطفي‌زاده از كودكان روستا قرائت شد كه در آن به دنيا و خواسته‌هاي كودكان و انتظاراتشان از بزرگترها اشاره شده بود. سپس خانم پريوش حسيني بعنوان نماينده‌ي كتابخانه‌هاي روستايي كرمانشاه، بيانيه‌ي اين كتابخانه‌ها را قرائت كرد. استاد احمد قاضي نويسنده و مترجم بزرگ كردستان سخنران بعدي برنامه بود. ايشان به وضعيت كنوني روستاها و مقايسه‌ با گذشته پرداخته و به لزوم جلب مشاركت مردم در اينگونه اقدامات ارزنده اشاره نمود. علي محمودي به نيابت از نماينده‌ي محبوب شهرستان مهاباد، آقاي مهندس محمودزاده، پيام ايشان را به مناسبت گشايش اين كتابخانه قرائت كردند. بعد از آن  بيانيه‌ي كتابخانه‌ي شهر ربط توسط مسئول كتابخانه قرائت شد. گزارش ناصر خضرپور از فعالين فرهنگي شهرستان سردشت، در خصوص شيوه‌ي اداره و چگونگي كتابخانه‌ي روستاي مذكور پايان بخش برنامه‌ها بود. لازم بذكر است كه كتابخانه‌ي عمومي روستاي قلارش با پشتيباني انجمن ايزرتو و همت فعالين اين روستا در بهار 1388 افتتاح شد. در انتها به تعدادي از فعالين فرهنگي به مناسبت يادبود لوح و هدايايي داده شد. ضمنا لوح سپاس از جانب كتابخانه‌ رووناكي موكريان و كتابخانه‌ي عمومي «قالوي باسودلان» به اعضاي انجمن حامي داده شد.  بعد از اتمام برنامه‌ها افتتاح كتابخانه‌ي رووناكي موكريان به اميد ثبت گامي ديگر در روشن نمودن گذرگاه زمان  صورت گرفت.

شركت كنندگان در اين برنامه هر كدام به نوبه‌ي خود كمكهاي خود را به صندوق حمايت از كتابخانه واريز كردند و اهالي قلم چند سطري به رسم يادبود بر دفتر يادبود كتابخانه نگاشتند.  علاوه بر كمكهاي جزئي، از طرف انجمن حامي مبلغ 230 هزار تومان به صندوق واريز شد. آقاي مهندس وقاري اعلام كرد كه برابر مبلغ  500 هزار تومان كتاب به اين كتابخانه هديه خواهد داد. آقاي احمد بحري سردبير و مديرمسئول ماهنامه‌ي مهاباد ماهيانه 20 مجلد از اين ماهنامه و نيز ماهنامه‌ي كودكان «كاني» را به كتابخانه‌ي رووناكي موكريان اختصاص داد. كميته‌ي كتابخانه‌هاي ايزيرتو هم متعاقب كمكهاي پيشين تعداد 110 جلد كتاب به اين كتابخانه هديه داد.

با سپاس از تمام افرادي كه در اين برنامه شركت نموده و باعث دلگرمي ما شدند. سپاس از:

گروه فعالين روستاي قلارش شهرستان سردشت

گروه فعالين روستاي قالوي باسودلان

اعضاي محترم انجمن حامي

اعضاي محترم ماهنامه‌ي مهاباد

گروه فعالين فرهنگي شهرستان اروميه و ترگور

گروه فعالين فرهنگي شهرستان بوكان

 گروه فعالين فرهنگي شهرستان مهاباد

گروه فعالين فرهنگي شهر ربط

مجري محترم آقاي امير حسين‌زاده

اعضاي شوراي اسلامي و دهياري روستاي گوكتپه

گروه فعالين فرهنگي روستاي گوكتپه

و تمام افرادي كه بنوعي در به بار نشستن اين اميد ما را ياري نمودند.

ةةةةةةةةةةةةةةةةةةةةةةةةةةةةةةةةةةةةةةةةةةةةةةةةةةةةةةةةةةةةةةةةةةةةةةةةةةةةةةةةة

سه­ر له ئیواریی رۆژی 23-2-89 له لایان رێکخراوه­ی ئیزێرتوووه له کوێک­ته­پی مه­هاباد کتێبخانه­ی رووناکی موکریان کراوه

ئێواری رۆژی پێنج­شنبه 23-2-89 کتێبخانه­ی رووناکی موکریان له کوێک­ته­په­ی مه­هاباد  له ڕێ­و ره­سمێکدا کراوه. ئه­و ڕێ وره­سمه  به­ بشداری رووناکبیران و چالاکانی ئه­ده­بی شاره­کانی بۆکان و مه­هاباد و هه­روه­ها به بشداری خه­لکی ئاوای به­ڕێوه­چوو  سه­ره­تا به خوێنده­نه­وی چه­ند ئایه­تێک له قورعاني پیرۆز ده­ستی پێ­کرد، دواتر مه­لا عه­لی ره­بانی مامۆستایی ئایینی ئاوای گوێک­ته­په وتارێکی پێشکه­ش کردوو و له پاشان له لایان شوورایی ئاوایی­وه به­خێراتنی بشدار بووان کرا و دواتر مامۆستا ئه­نوور ئیسماعیل پووری وتارێکی سه­باره­ت به مێژووی کتێبخانه له جیهاندا پێشکه­ش کرد و دواتر مهندس بابکری و خاتوون قوربانی  به نوێنه­رایه­تی رێکخراوه­ی حامی وتاری ئه­و رێکخراوه­یان خوێنده­وه و پشگیری خۆیان ده­ر بری بۆ دانانی زیاتری کتیبخانه له دێهاتی کوردستان دواتر عه­لی ئیسماعیل نژاد به نوێنه­رایه­تی رێکخراوه­ی ئیزێرتوو باسی پیرۆزی کتێبخانه ­و کتیبی کرد له رابردوو کوردستان و   داواشی کرد که دێهاته­کانی­تری ناوچه­ هه­وڵده­ن که به­یارمه­تی رێکخراوه­ی ئیزێرتوو و خه­لکی ئاوایه­کان کتێبخانه­ی که­ش دامه­زرێنن و پشگریی ئه­و رێکخراوه­یی بۆ دامه­زرانی کتێبخانه­ی زیاتر له دێهاتی کوردستان دووپات کردوه  دواتر به­رێز کاک ئه­حمه­دی قازی نوسه­ریی گه­وره­ی کورد باسێکی له رۆلی کتیبخانه کرد له دێهاتی کوردستان و دواتر دووکتور سه­لاح­ئه­دین خه­دیوو باسی  رۆلی کتێبخانه­ی کرد له پروسه­ی دێموکراسی، ئه­و به­ڕێزه له وته­کانی خۆیدا وڵاتی سۆێدی به وێنه­ی ئه­و ولاتانه هێناوه که توانیویانه له­و ئه­زموونه که­ڵک وه­رگرن. له پاشان بیانیه­ی مندالانی ئاوایی کوێک­ته­په  خوێنداروه و منداڵانی ئه­و ئاوایی خۆشحالی خۆیان ده­ربریی بوو بۆ دامه­زرانی ئه­و کتێبخانه­یه و به هی خۆیان ده­زانیی دواتر خاتوون پری­وه­شی حوسینی (کچی­کورد) به نوێنه­رایه­تی خه­لکی کرمانشان وتارێکی پێشکه­ش کرد و داوای کرد که ژنان و کچانی ئاوایی ئه­و کتێبخانه­ی به هی­خۆیانی دانێن و که­ڵکی لێوه­رگرن بۆ خۆراهێنان و له درێژی ئه­و ڕێ­وڕ­ه­سمدا په­یامی کتێبخانه­ی قه­لا­ره­شی سه­رده­شت و ره­به‌ت خوێنده­راوه و دواتر له کۆتاییدا له­لایان رێکخراوه­ی ئیزێرتوو له چالاکی چه­ند چالاکی کولتووری ناو ئه­و رێکخراوه­یه رێز گیرا ئه­و چالاکانه بریتی بوون له:

حاجی حه­سه­ن واحدی وه­ک خێرخوایه­ک و پشکیوانێکی ئه­و کتێبخانانه­ی که داده­مه­زرێن و به­رێزان عه­بدوالعه­زیز مه­ولوودی و ئه­ندازیار ئه­میر که­دخودامه­حه­مدی و وێسب حه­سه­نزاده و که­­مال ناچیتی و کامران جه­وهه­ری و رووناک سوڵتانی وه­ک چالاکانی ناو ئه­و رێکخراوه­یه رێز له کاره­کانیان گیرا. دواتر کتێبخانه­که به­ده­ستی رۆژان حوسینی که مندالێکی چاوگه­شی ئاوایی گۆیک­ته­په بوو کرایه­وه.

ـــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــ

روستاي گوكتپه يكي از روستاهاي بزرگ شهرستان مهاباد (استان آذربايجانغربي)  واقع در 14 كيلومتري شمال اين شهرستان بوده و  داراي حدود 1250 خانوار و جمعيتي بالغ بر 6000 نفر مي‌باشد.

+ نوشته شده توسط رووناكي در یکشنبه ۲۶ اردیبهشت۱۳۸۹ و ساعت 0:22 |

 

                     مراسم افتتاح كتابخانه‌ي عمومي روستاي گوكتپه در مورخه‌ 23/2/1389 

طبق برنامه‌ريزي‌هاي انجام شده، روز پنج‌شنبه مورخه‌ي 23/2/1389 كتابخانه‌ي عمومي "رووناكي موكريان" روستاي گوكتپه، واقع در  14كيلومتري شهرستان مهاباد افتتاح ميگردد. اين كتابخانه با همياري كميته‌ي كتابخانه‌هاي ايزرتو (رووناكي) و با تلاش جمعي از فعالان روستاي مذكور داير شده است. برنامه‌ي افتتاحيه‌ي اين كتابخانه در مراسمي شايسته و با حضور فعالان فرهنگي تهران، مهاباد، بوكان، سردشت، اروميه و ساير شهرستانها و جمع كثيري از اهالي قلم  برگزار خواهد شد. مراسم راس ساعت 16 شروع و بمدت 2 ساعت ادامه خواهد داشت. رووناكي مقدم تمام مهمانان، فعالان فرهنگي و اهالي قلم را ارج مي‌نهد. شركت كتابدوستان در اين محفل مايه‌ي دلگرمي و شادكامي خواهد بود.

رووناكي موكريان

+ نوشته شده توسط رووناكي در یکشنبه ۱۹ اردیبهشت۱۳۸۹ و ساعت 2:19 |
   جايگاه و نقش كتابخانه‌هاي روستايي در جامعة اطلاعاتي

با تاكيد بر اقدامات «رووناكي»[1] در ايجاد كتابخانه در مناطق كردنشين

ئاكام اميني[2]

برگرفته از: گاهنامه ایزیرتو-سال سوم . شماره اول . شماره پیاپی 3 (ویژه نامه ششمین سال تاسیس انجمن ایزیرتو؛ نوروز 1389 ).

انديشة ساخت و ايجاد كتابخانه‌هاي روستايي، مانند هر حركت فرهنگي ديگر، با جنبش‌هاي اصلاح‌طلبانه همراه بوده است. در اواخر قرن نوزدهم بسياري از كشورها، به فكر ايجاد زيرساخت‌هاي لازم براي اصلاحاتي در امور فرهنگي خود شدند و بدين‌سان توجه خود را به بسط و توسعة كتابخانه‌هاي عمومي در اقصا نقاط كشور معطوف كردند؛ در اين اثنا با تأثر از الگوي توسعة متوازن، كتابخانه‌هاي روستايي از بذل توجه بيشتري برخوردار شدند و در اندك زماني كتابخانه‌هاي زيادي در مناطق روستايي پديدار گشتند. در آغاز اين كتابخانه‌ها از نوع سيار بود و كتاب‌ها توسط چهارپايان، درشكه، اتومبيل و ... به نقاط دوردست روستايي فرستاده مي‌شدند و در اختيار مردم قرار مي‌گرفتند. گرچه هنوز هم كتابخانه‌هاي سيار به قوت خود باقي‌اند و با امكانات بيشتري به فعاليت مشغولند، اما كتابخانه‌هاي ثابت روستايي رشد چشمگيري داشته‌اند. زيرا با خلق كاركردهاي جديد، در جوامع روستايي، خيلي زود به كانوني براي گردهمايي و جلسات روستاييان تبديل شدند و محيط آرام و با نشاط و در همان حال انديشمندانه‌اي را از خود بر جاي گذاشتند.


ادامه مطلب
+ نوشته شده توسط رووناكي در سه شنبه ۷ اردیبهشت۱۳۸۹ و ساعت 22:29 |

سه‌ردانی "رووناكی موكريان"

 

رۆژی۲۷/۱/۱۳۸۸ تاقمێك له ئه‌ندامانی رووناكی به سه‌ردانێك چوونه كتێبخانه‌ی "رووناكی موكريان" له ئاوایی گوێكته‌په‌ی سه‌ر به شاری مه‌هاباد و له‌گه‌ڵ ده‌سته‌ی چالاكان و هه‌ڵسووڕێنه‌رانی كار و باری فه‌رهه‌نگی ئه‌و ئاواييه كۆ بوونه‌وه. ئه‌و سه‌ردانه به مه‌به‌ستی رێكخستنی به‌رنامه‌ی كرانه‌وه‌ی ئه‌و كتێبخانه‌يه به‌ڕێوه‌ چوو، كه وا بڕيار بوو له‌گه‌ڵ نه‌ورۆزی ئه‌مساڵدا بكرێته‌وه به‌ڵام به هۆی هه‌ندێك گرفت و ناته‌واوييه‌وه دوا خرا بۆ كۆتایی مانگی داهاتوو. له‌و كۆبوونه‌وه‌يه‌دا كه‌ند و كۆسپه‌كان تاوتوێ كران و پلانی به‌ڕێوه‌چوونی به‌رنامه‌يه‌كی شياو بۆ كرانه‌وه‌ی كتێبخانه‌كه‌ داڕێژرا.

رووناكی له‌‌گه‌ڵ ئه‌م سه‌فه‌ره‌يدا  230 به‌رگ كتێب و كه‌مپيووته‌رێكی به‌ دياری پێشكه‌شی كتێبخانه‌ی "رووناكی موكريان" كرد.

+ نوشته شده توسط رووناكي در جمعه ۳ اردیبهشت۱۳۸۹ و ساعت 17:4 |